IZ ZGODOVINE ZPGŠ
PRED TRIDESETIMI LETI…
V prvi številki ˝Sozvočij˝ sem obudil spomine na ustanovitev in začetne dejavnosti Društva glasbenih pedagogov Primorske predvsem na področju glasbenega šolstva. Ena od oblik povezovanja GŠ Primorske učiteljev in ravnateljev so bile tudi revije, srečanja, na katerih so nastopali tudi učenci teh šol.
Delovanje Društva, ki je takrat imelo svoj sedež na CGV Koper, ni ostalo neopaženo tudi v obalnih občinah.
V sodelovanju z Glasbeno mladino Slovenije ter nekaterimi kulturnimi ustanovami iz Pirana, smo postali organizatorji razstave, predavanj ter petih koncertov tudi koncerta mladih glasbenikov Primorske in tako počastili pomembno obletnico G. TARTINIJA.
Pred tridesetimi leti, od 15. do 24. aprila 1970, smo se v Piranu spomnili 200. obletnice smrti Giuseppeja Tartinija. Društvo glasbenih pedagogov Primorske in Glasbena šola Piran sta v sodelovanju z Muzejem, Mestno galerijo, Mladinskim gledališčem Tartini ter Glasbeno mladino Slovenije, počastili spomin na velikega glasbenika, rojenega v Piranu, z različnimi prireditvami:
- z RAZSTAVO v Mestni galeriji, ki jo je odprl prof. Vilko Ukmar (v kulturnem sporedu je sodeloval godalni orkester GŠ Koper pod vodstvom Boruta Logarja)
- s predavanjem ˝G. TARTINI IN NJEGOV ČAS˝, ki sta ga za mladino pripravila prof. Janez Bitenc in prof. Janez Höfler oba takrat predstavnika Glasbene mladine Slovenije;
- z dvema koncertoma ˝CONSORTIUM MUSICUM˝ iz Ljubljane Križni hodnik Piran, GŠ Koper v katerem so sodelovali: Jože Pogačnik flavta, Božo Rogelja oboa, Vlado Škerlak violina, Edi Majaron violončelo, Andrej Jarc klavir. Skladbe Izaka Poša, Händla, Telemanna, Tartinija in drugih je na koncertu komentiral prof. Ivan Šček;
- s koncertom ˝SCHOLA LABACENSIS˝ iz Ljubljane v Križnem hodniku (Breda Senčar sopran, Tomaž Buh in Janez Höfler kljunaste flavte, Primož Soban fidula, psalterij ter Tomaž Šegula lutnja). Predstavili so melodije, pesmi ter plese znanih in neznanih skladateljev iz 13., 14. oz. 15. stoletja;
- s koncertom MLADIH GLASBENIKOV PRIMORSKE v gledališču Tartini in s koncertom orkestra GLASBENE MATICE iz Trsta (dirigent Oskar Kjuder), ki je izvajal dela G. Tartinija, Bacha (violina Žarko Hervatič), Osterca in Sorkočeviča.
Miran Hasl